Strukturní nebo wysiwyg? - Micro$oftí sbírka - Netscape Composer - Dreamweaver - Home Site - Star Office - Adobe Go Live
Tento text vznikal v roce 1998; i přes drobné aktualizace je místy neaktuální.
Mezi autory webů jsou oblíbené dva základní typy editorů -- strukturní a wysiwyg.
Ač jsou poněkud těžkopádné, ten, kdo umí HTML, s nimi dokáže opravdová kouzla. Program vypadá jako obyčejný texťák, ale umožňuje trochu sofistikovanější zadávání tagů. Zástupci takových editorů jsou například HomeSite nebo UltraEdit. Já jsem dlouho používal nejjednodušší strukturní editor -- zápisník, neboli Notepad (ten samozřejmě žádné zadávání tagů nepodporuje). Nyní je mým favoritem HomeSite.
Protože jsou lidé pohodlní a protože se objevuje stále více wysiwyg editorů, strukturní editory mírně ztrácejí na významu. Používají je ale zejména profesionální tvůrci dynamických a jinak specifických stránek, kde je třeba mít naprostou kontrolu nad vytvářeným kódem.
Wysiwyg je anglická zkratka která znamená "What you see is what you get", tedy "co vidíš, to dostaneš". Práce s nimi je velmi pohodlná. Nezapírám, že jsem si je oblíbil. Nevýhodou je, že neukazují úplně přesně to, co z toho vyleze a že občas dělají zmatek v kódu. Zástupci jsou všechny typy FrontPage, Dreamweaver, Adobe GoLive nebo Netscape Composer.
Všechny slušné wysiwyg editory dnes nabízejí možnost přímé úpravy kódu, akorát jej potom zkontrolují. K velké zlosti mnohých ten kód při ukládání i trochu mění, ale to už je prostě daň.
Různých www editorů existují tisíce, něco málo o těch, s nimiž jsem se setkal:
FrontPage 2000 je můj oblíbený editor -- napsal jsem k němu velmi podrobnou nápovědu. Jedná se pravděpodobně o nejrozšířenější editor stránek. Umožňuje psát stránky bez znalosti kódu nebo, pokud to umíte, můžete kód měnit. Ovládání programu je velmi podobné klasickým texťákům. Jde o jediný editor pro Windows, který zvládá pravopisnou kontrolu češtiny a kódování ISO-8859-2.
FrontPage Editor 98 je předchozí verze téhož programu, má své mouchy.
Existuje osekaná verze FP Editoru, která je dodávána s novými instalecemi Micro$oftího Exploreru -- FrontPage Express. Pro seriózní práci je nepoužitelný.
Word 97 na tvorbu stránek používají snad jen flegmatici, ale dá se to a je to jednoduché.
Notepad neboli zápisník najdete ve všech Windowsech. (Je to nejjednodušší a mnohdy nejspolehlivější editor.)
Pro jednoduché stránky doporučuji wysiwyg editor Netscape Composer, který je dodáván s balíkem Netscape Comunicator. Bývá v každé instalaci Netscapu. Nemá moc chyb, ale používá zastaralé tagy. Je zdarma, myslím. Nezapomeňte nastavit češtinu v Options - Document Encoding - Central European, jinak to nebude česky.
Docela hezký editor je dodáván i s prohlížečem Mozilla (Netscape 6). Nedá se v něm ale psát česky (vkládá entity a nejde to vypnout).
Vcelku špičkový wysiwyg program, na kterém jsem nenašel žádnou chybu, ale nestíhám jej moc testovat.
Dreamweaver má spoustu skvělých funkcí, například umí začistit HTML vzniklé ve Wordu. Trošku hůře se s ním pracuje na menších monitorech. Také jsem si ještě nezvykl na systém oken a obecnou logiku. To už je prý v nejnovějších verzích změněno. Doporučuji jej.
Na HomeSite je nejrozšířenější strukturní HTML editor. Kdo umí dobře HTML, dosahuje s HomeSite velmi podstatné efektivity. Kdo umí HTML hůře, tomu program chytře napovídá.
Upravovaná stránka má v HomeSite dvě základní zobrazení "edit" a "browse". V editačním zobrazení se píše normálně html kód. Při přepnutí do prohlížecího (browse) zobrazení je stránka vidět přesně tak, jak bude vypadat v prohlížeči. Přepínání je přitom velice rychlé -- klávesou F12 (takže F12 mačkám už i ve FrontPage -- marně :-). Pomocí nabídky lze rychle prohlížet stránku i v jiných prohlížečích.
HomeSite verze 4 má navíc zobrazení designu, což je něco jako wysiwyg režim. Podle mě není moc dobrý. Navíc v něm nejdou psát české znaky. Mnozí tvrdí, že se to dá nějak nastavit, ale mně se to nikdy nepodařilo. To je ale jedno, protože zobrazení designu není vůbec potřeba, ve verzi 5 už ho autoři zrušili.
Velmi mocná je v HomeSite funkce Extended Replace -- dokáže nahradit jeden řetězec jiným ve všech souborech v daném adresáři včetně podadresářů. (Podobnou funkci obsahuje i program UltraEdit, u něj je možné zadávat i typ daného souboru.) Kdo někdo něco měnil v celém webu, dá mi za pravdu, že to je velmi užitečná funkce.
HomeSite umí spoustu dalších věcí, např. barvit HTML kód, validovat dokument nebo převádět html do xhtml. Uživatel si může nastavit svoje oblíbená tlačítka a vkládat jimi svoje vlastní kódové sekvence.
Z této oslavné ódy je doufám zřejmé, že jsem si HomeSite oblíbil. Z drobných nevýhod bych zmínil ne-podporu kódování iso-8859-2 (takže š ž a ť vkládám přes alt).
Výborný balík programů v anglické verzi má jeden velký problém -- češtinu. Ať se budete snažit jakkoliv, š, ř, ž (a jiné) na stránky pomocí tohoto programu prostě nedostanete. Nenechte se zmýlit tím, že se to zobrazí -- v prohlížeči je všechno jinak. Snad to bude lepší v české verzi.
Na první pohled vypadá tento program dobře, ale také si neporadí s češtinou. Prostě na místa českých znaků vkládá nesprávné entity.
Poslední dobou mám pocit, že se s HTML editory roztrhnul pytel. Nestíhám to sledovat. Nicméně musím ještě zmínit velmi efektivní práci s klasickými unixovskými editory, např. Vim nebo Emacs.
Předchozí: Zásady psaní, Další: Různé prohlížeče
Vizte též: Čeština na webu, Mailové adresy v HTML stránkách,
FrontPage 2000
![]() |
Hledání
Jak psát web:
http://dusan.pc-slany.cz/internet/
Píše Yuhů: autorova stránka,
mail: dusan@pc-slany.cz
Poslední aktualizace 16.11.2002