Katalogy

jak se nejsnáze zviditelnit

Co jsou katalogy - Co katalogy umožňují - Jak přidat odkaz - Zadávání do více katalogů najednou - Vyhledávání - Odstrašující příklad - Čeština - Přidávání podstránek - Příklady katalogů

Co jsou katalogy

Třeba Seznam, Atlas, Centrum nebo Yahoo. Mají velkou databázi odkazů do celého internetu uspořádanou do stromu. Pro nekomerční stránky představuje výskyt v katalozích primární přísun čtenářů. Pro komerční vlastně taky. 

Například moje stránky o stopování dosahovaly před zařazením do Seznamu asi dvou přístupů denně. Po zařazení (a po ustálení počátečního zájmu) je na stránku průměrně 25 přístupů denně.

Katalogových serverů existuje mnoho. Nepleťte si, prosím, katalogy s fulltextovými vyhledávači (Altavista, Megatext, Google apod.).

Co katalogy umožňují

Pro autory stránek je zajímavé hlavně přidávání vlastních odkazů. Také v té souvislosti zmíním, jak a podle čeho katalogy vyhledávají.

Jak přidat odkaz

Základ je na většině katalogů stejný. Než se dáte do zadávání, doporučuji předem si připravit titulek a popis odkazu.

  1. Proklikejte si do tematické sekce, kde chcete mít odkaz umístěný. (Některé servery to nevyžadují a zařazují odkazy do sekcí sami, ale je to rarita.)
  2. Někde v té kategorii bude odkaz "Přidat odkaz", "Add URL" nebo něco v tom stylu. Většinou je vpravo nahoře.
  3. Katalog se zeptá na pár věcí:
  4. Po přidání odkazu musíte počkat týden dva, než si administrátoři vaši stránku prohlédnou a odkaz přidají do databáze. Potom vám většinou přijde mail, že je to jako přidané. Zřídka se stane, že přidávač změní text popisku nebo odmítne stránku přidat, ale stává se to.
  5. Katalogy často žádají o vystavení jejich ikonky nebo jinou laskavost. Není nutné vycházet jim vstříc. Už tak je zadání odkazu pro katalog výhodné, protože se jim rozšiřuje databáze.

Pracovník katalogu se na vaše stránky v následujících dnech podívá. Pokud neodpovídají popisu, nejsou do katalogu zařazeny. 

Zadávání do více katalogů najednou

Při zadávání do katalogů mě vždycky štvalo, že jsem musel desetkrát psát stejné texty a taky že jsem pak vždycky zapomněl, kam jsem který odkaz dal a kam ještě ne. Chtěl jsem si na to napsat program, ale odstrašila mě spousta práce při parazitaci cizích formulářů a nejednotný algoritmus volby sekce. Autora webu submit.webz.cz to ale neodstrašilo a napsal to a nevyžaduje platbu (narozdíl od jiných). Zkuste tedy registraci do mnoha českých i cizích katalogů na stránce submit.webz.cz.

Do některých katalogů to přidávat neumí (např. Atlas). Nepřidávejte tím do Seznamu, je to pomalé, protože má 4000 sekcí. Ale já to používám zejména pro registrace do mnoha menších katalogů.

Vyhledávání

Nebudu popisovat, jak se v katalozích hledá, to snad umíte. Jen chci upozornit na zásadní rozdíl mezi vyhledáváním v katalozích a ve fulltextu. Většina portálů dnes obě možnosti spojuje (jenom tam bývá přepínač, zda chci použít katalog nebo fulltext, někdy se to přepíná samo).

Omezené vyhledávání v katalozích je hlavním důvodem pro pečlivou přípravu titulku a popisu.

Titulek mívá zpravidla větší váhu než popis. Vyhledávač řadí výsledky podle pozice výskytu hledaného slova. Nejlépe je, když se hledané slovo vyskytuje na začátku titulku.

Odstrašující příklad

Dejme tomu, že mám ve Slaném firmu ŠEV, která se zabývá opravou a prodejem šicích strojů. Do katalogu zadám stránku s těmito parametry:

Titulek Prodej šicích strojů
Popis Internetové stránky firmy ŠEV. Prodej šicích strojů firem Šijeto, Klepeto a Krejčík&Rychlík. Navštivte naši prodejnu ve Slaném! Také opravujeme. Nejlepší výběr!
URL http://sev.hyperlink.cz/vitejte.html
Kategorie Pro účely tohoto příkladu není důležitá.

Problémy logického typu

 Problémy při vyhledávání:

Doporučené řešení

Titulek Šicí stroje - ŠEV Slaný
Popis Prodej a oprava šicích strojů firem Šijeto, Klepeto a Krejčík&Rychlík. Výběr z desítek typů. Desetiletá tradice. Nitě, jehly, náhradní díly, údržba.
URL http://sev.hyperlink.cz/sicistroje.html

Čeština

Naštěstí většina českých serverů češtinu zobrazuje dobře a při vyhledávání textu zároveň hledá alternativu bez diakritiky. Proto nemá smysl zadávat informace bez diakritiky.

Jenom si musíte dávat pozor, abyste při zadávání neměli v prohlížeči rozhozenou češtinu, protože pak by byly rozhozené i vámi zadané údaje.

Jiné jazyky

Na anglických katalozích nemá smysl jiný jazyk než angličtina. Přidávací kontroloři pokud textu nerozumí, tak stránku prostě nepřidají. To platí jak pro české, tak anglické administrátory. Takže vždy přidávejte odkaz v jazyce, ve kterém je katalog.

Jedinou příjemnou výjimkou jsou česko-slovenské vztahy, tam snad rozlišovat jazyky není nutné.

Přidávání podstránek

Hodně lidí má dobrý web se spoustou zajímavých podstránek různých oborů. Ale mylně se domnívají, že katalogy nějak automaticky zařadí všechny stránky jejich webu. To sice platí pro indexovací roboty, ale rozhodně ne pro katalogy. Třeba někdo má osobní stránky, které do katalogů přidá, ale další tamní dobré informace (třeba o hudbě, koníčcích a pod.) zůstanou světu skryty.

Takže pokud jsou vaše podstránky zajímavé, přidávejte je. Administrátoři to nemají úplně rádi, ale pokud si toho nevšimnou, tak to v pohodě přidají. Proto je dobré dávat si mezi zadáváním podobně tematicky zaměřených podstránek určitou časovou prodlevu, aby si toho nevšimli.

Ptal jsem se administrátorů Seznamu někdy na jaře 2000, jestli by jim nevadilo, kdybych podstránky přidával. Odpověděli, že by jim to vadilo, ale že do měsíce rozběhají službu, která bude podstránky přidávat. Takže od léta 2000 podstránky přidávám a nemám výčitky, protože tu službu nerozběhali (inu, jak něco "bude do měsíce", tak to znamená, že asi za tři roky možná).

Příklady katalogů

Nejznámějšími a nejlepšími českými katalogy jsou Seznam , Atlas  a Centrum . Nyní se snaží také Redbox, Tiscali, Quick a spousta dalších. Nejsem úplný odborník na katalogy, tím je Petr Kocna, na jehož stránky o katalozích vás rád odkazuji.

Vizte též: Vyhledávací roboti, Publikování, Moje analýza úspěšnosti katalogů
Odkaz jinam: Seznam katalogů Petra Kocny

Píše Yuhů
dusan@pc-slany.cz
Jak psát web O tvorbě, údržbě a zlepšování internetových stránek.

Základy HTML CSS FrontPage JavaScript

Hledání


Rozšířené


Jak psát web: http://dusan.pc-slany.cz/internet/

Píše Yuhů: autorova stránka, mail: dusan@pc-slany.cz

Poslední aktualizace 18.08.2002